Priser

priser

Hos os i Vissenbjerg Fysioterapi & Idrætsklinik, kan du komme i behandling/genoptræning på 2 måder. Enten med en henvisning fra læge eller uden henvisning.
Prislisten bliver justeret to gange om året: 1. april og 1. oktober, efter Den Offentlige Sygesikrings prisindeks.

Behandling MED henvisning

Med en henvisning fra din læge, kan du få tilskud fra Den Offentlige Sygesikring til din behandling hos os.
Du kan også få tilskud fra “Sygeforsikringen danmark” , hvis du har en henvisning.

Behandling UDEN henvisning

Har du ikke en henvisning fra din egen læge, kan du også komme i behandling hos os. Uden henvisning er der dog ikke tilskud fra Den Offentlige Sygesikring, hvilket betyder at der er fuld egenbetaling. Se priser nedenfor.
Vi har flere tilbud som udelukkende kører uden henvisning.
Der er også mulighed for tilskud fra “Sygeforsikringen Danmark”, hvis du får behandling eller træning uden henvisning.

Tilskud fra Sygeforsikringen danmark

Hos Vissenbjerg Fysioterapi & Idrætsklinik kan du, hvis du er medlem, få tilskud fra Sygeforsikringen “danmark” til fysioterapeutiske behandlinger og holdtræning. Du kan læse mere om “danmark’s” takster til fysioterapi her. Du behøver ikke lægehenvisning, for at få tilskud fra Sygeforsikringen “danmark”.
Sygeforsikringen danmark giver kun tilskud til holdtræning, hvis følgende kriterier er opfyldt:

  • Der er indikation for fysioterapi – vurderet på baggrund af den fysioterapeutiske undersøgelse
  • Der er et behandlingsmæssigt sigte – symptomer eller funktionsnedsættelser der hæmmer patienten
  • Behandlingen består af fysioterapeutiske ydelser defineret i overenskomstens ydelsesbeskrivelser (SKS-koder)
  • Behandlingen er dokumenteret i journalen
    Disse kriterier er også nærmere beskrevet på Danske Fysioterapeuters hjemmeside

Helbredskort/Medicinkort

Har du et helbredskort, så betaler din kommune en %-del af din behandling (dog max 85 %).

Prisliste

Priser med henvisning

Ydelse:

Pris:

Tilskud fra "Danmark":

Første konsultation281,88133,00
Normal behandling179,2388,00
Kort behandling119,4959,00
Holdtræning pr. gang119,4956,00
Opfølgende træningsterapi59,7528,00
Udeblivelse295,270,00

Priser uden henvisning

Ydelse:

Pris:

Tilskud fra "Danmark":

Første konsultation464,39133,00
Normal behandling295,2788,00
Kort behandling200,0059,00
Holdtræning pr. gang95,00-150,0056,00
Opfølgende træningsterapi98,4330,00
GynObs - 1. konsultation650,00133,00
GynObs - opfølgende konsultation450,0088,00
Pædiatrisk Fysioterapi 1.kons550,000,00
Pædiatrisk Fysioterapi opfølgning350,000,00
Udeblivelse295,270,00

Øvrige priser

Ydelse:

Pris:

Tilskud fra "Danmark":

Akupunktur i.f.m. beh.75,000,00
Kinesiotape i.f.m. beh.50,00-75,000,00
K-Laser i.f.m. beh.99,000,00
Massage 30 min.300,000,00
Massage 45 min. 450,000,00
Massage 60 min.550,000,00
5-turs klippekort K-Laser750,000,00
10-turs klippekort K-Laser1400,000,00
Alle behandlingstider er inkl. af- og påklædning, journalføring samt betaling.
Afbud skal ske senest dagen før eller på dagen inden kl. 9.00.